Lososa už nie, kiitos!

K dnešnému jedlovému príspevku s karelskými jedlami sa hodí nasledovný oznam: 

PREŽILA SOM OTRAVU JEDLOM. O_O

Aj keď som si chvíľami myslela, že ju neprežijem, môj všetkým (slnkom, jedlom, sociálnymi kontaktami, peniazmi wtf) deprivovaný organizmus si s tým nejako poradil, a po dvoch dňoch a dvoch nociach saunových teplôt, celotelovej trasľavej zimnice, bolesti všetkého vrátane vlasov a nechtov na nohách a absolútnej slabosti, že som ledva z postele vstala….som to prežila. Hurááá!

Rada by som touto cestou poďakovala whiskey Tullamore Dew (kúpenej ešte na budapeštianskom letisku) za to, že sa vo vhodnú dobu vyskytovala v našej kuchyni – bez dvoch panákov tohto zlatistého moku by mi bolo asi oveľa horšie! Takisto ujo Nurofen je môj kamarát, bez neho by som sa asi musela odplaziť do našej blízkej nemocnice, lebo mať teplotu +56C je nem dobre.

A že z čoho som to mala? Z VYJEBANÉHO chlebíka s údenými lososom a s vajcami kúpenom za nekresťanských 4,40€ v strede fínskej lesnatej ničoty na pumpo-reštaurácii niekde 250km pred Helsinkami. Viem to presne, lebo hneď ako som ho dojedla, začalo mi byť divne a za ďalších 15min jazdy som požiadala Brezáka, aby sme sa zastavili na pumpe, že potrebujem Colu, lebo mi je divne od žalúdka. A to som ešte netušila, aké grády to nadobudne neskôr. Echhhh.

Pozoruhodné na celej tejto príhode je, že sa mi to stalo zrovna vo Fínsku, v jednej z najbohatších a najrozvinutejších krajín na svete.

Nič takéto mi nebolo v Malajzii, ani v južnom (neturistickom) Thajsku, ani v Singapure, nikdy v Grécku, dokonca ani nie v Egypte, Srbsko tiež bez problémov…a to som v Ázii jedla v stánkoch na ulici rukami z plastových misiek, pila hocičo s ľadom odhocikiaľ a nikdy nič. Vlastne raz mi bolo zle zrovna z nejakého ľadu, ale nebolo zle len mne, aj môjmu malajzijskému ex-frajerovi a jeho bratovi bolo zle (ba ešte horšie! ciciny), takže to nebola len nejaká moja európska precitlivelosť

Ale šup ho, rovno vo Fínsku toto. Fínsko, ak sa mi snažíš naznačiť, že ma tu nechceš, moc mi to nenaznačuj, lebo fakt odídem. :D :D 

—-

No a ešte hore k jedlu – karelský vývar nechcem už ani vidieť!!! Ja, mäso veľmi nejediaci človek, som hento jedla 3x za jeden týždeň. O_O To by ešte bolo možno v poriadku (ta lebo kto chce s vlkmi žiť, musí s vlkmi vyť), ale karelský vývar je to najnudnejšie, najsparťanskejšie jedlo na svete, a už nikdy nepoviem napr. na granadír, že je to jedlo chudobného dedinčana s málo ingredianciami alebo čo, lebo na karelský vývar nemá nič.

Hľa, tu recept:

Kúpte si u mäsiara nejaké gulášové mäso, alebo zvyšky čohokoľvek. Do hrnca si nalejte vodu, osoľte, pridajte asi 4 guličky korenia. Drbnite tam mäso a uvarte. Hotovo!

Keď môj tatko varí mäso pre Hakua (t. j. pes), robí to úplne identicky, ale dáva tam aj bobkový list a niekedy aj nejaké aromatické bylinky…z toho vyplýva, že pes Haku jedáva VYPIMPOVANÚ verziu karelského vývaru. :D :D

Na druhej strane, ten losos s cviklovo-zemiakovým všeličím bol BOŽSKÝ….úúúžasný…neuveriteľný. O_O Brezákova sestra s manželom dokonale varia a doma majú pravú pec v ktorej pripravujú väčšinu jedál…no neuveriteľné niečo. Och. Ani myslieť na to nejdem, ako tu tak post-otravovo hladujem v Helsinkách. :P

Povedz niečo

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s