Moja krásna balkánska ulička

Včera som si na .týždni čítala tento článok, o tom, ako Juraj Kušnierik išiel peši z Ružinova na Palisády. Keďže som pri jeho čítaní strašne trpela bratislavofilným emigrantským syndrómom (BES), rozhodla som sa pre podrobnú analýzu článku a svojho utrpenia, aby som mohla trpieť ešte viac. :D :D

hviezdko

Takže, začíname:

JK: “Pohyb je zdravý, peší presun akurátne stimuluje myseľ, pomaly sa meniace okolie príjemne hladí zmysly. A ešte aj ušetríte jedno euro za MHD.” 

JEDNO Euro za MHD?! Môj pekný Jurko, v Helsinkách by si ušetril skoro 3 Eurá! A tuná sa okolie maní ešte pomalšie ako v Bratislave, rozumej, skoro sa nemení, lebo Fíni všetko stavajú tak, aby sa to len preboha neodlišovalo od ostatných stavieb naokolo. -.-

JK: “Pri pohľade naspäť (teda po absolvovaní celej cesty) som si uvedomil, že hoci sú ružinovské paneláky škaredé (surreálne farby zatepľovacích panelov im esteticky veľmi nepomohli), sú celkom dobre udržiavané, v ich okolí je pomerne čisto a príjemné je aj to, že sa tam špacírujú dôchodcovia, rodičia s kočíkmi či klienti neďalekého centra pre liečenie drogových závislosti.”

Samozrejme, že je tam pekne, Ružinov je super. Najlepšia časť je podľa mňa okolo Duláku, kde býva moja kamoška Kuči….veľa zelene, Miletička, výborný sekáč, najlepšia optika, kúsok do mesta, grécka taverna….MILUJEM TO TAM. A ako hovorí JK, žije to tam!!! Ach jaj :)

JK: “Keď som transparent s nápisom “Na prenájom” videl tretíkrát (teda na troch rôznych budpvách), tak som ich začal rátať. Kým som prišiel do redakcie na Palisádach, všimol som si ich presne desať.”

V Helsinkách tieto transparenty visia málokedy. Jeden je permanentne na Mannerheimintie na maličkom office priestore hneď vedľa šialeného náboženského transparentu “Usko minua”, čiže “Ver vo mňa” – asi nikto nechce mať office hneď vedľa bláznivých veriacich. :D

JK: “Pred pár rokmi som videl sériu fotografií Illy van Oijen, na ktorých boli neupravené “miesta medzi”. Priestory medzi novostavbami, medzi cestou a budovou, medzi novou hi-tech budovou a a blízkou križovatkou. Miesta, ktoré akoby niekoho nezaujímali, nič sa na nich nedá postaviť, nedajú sa predať ani prenajať. Ležia ladom, sú spustnuté a škaredé.”

Tuná sú tieto miesta vypulírované, čistučké, aj keď na nich nič nie je, vyzerajú úpravne. Ale Fíni su Rakušáci severu, to však všetci vieme!!! :D

JK: “Bratislava je “medzimesto”.” 

…a medzimestom nech pekne aj zostane, podľa mňa je to super! Všetky mestá nemusia byť čisté, nádherné, výstavné, dokonalé ako Helsinki alebo Viedeň. Napríklad taký srbský Belehrad je jeden veľký ošarpaný binec (ulice sú čisté, ale strašne ošarpané), ale je tam krásne. Rekonštruované všetko je nuda. Tu vo Fínsku je v nejaký zákon na to, po koľkých rokoch sa má na budovách čo všetko rekonštruovať – toto znamená, že všetko v dokonalom stave, ale takisto to znamená, že nič nemá žiadnu patinu, dokonca ani staré drevené domy, lebo sú nanovo pekne ponatierané.

JK: “Až po autobusovú stanicu (to je škaredý, rozpadajúci sa medzipriestor sám o sebe) na Mlynskych Nivách idete po ulici, po oboch stranách sú budovy, no nemáte pocit, že ste v meste.”

Jak ne?! Kuši, bol si už niekedy v Pitäjänmäki? :D By si videl, čo je to mestská časť nepôsobiaca ako mesto! Inak tam v okolí našej odpornej autobusovej stanice je skvelé pôvodné sídlisko 500 bytov, ktoré sa mi odvždy páčilo…chcela by som tam raz mať byt! Páči sa to tam inak aj architektom z gutgut, ktorý tam majú svoje bohovské štúdio.

JK: “Lebo mesto, to sú aj obchody, krčmy, kaviarne, parky. Nielen byty a kancelárie. Až na Obchodnej ulici máte pocit, že ste “tam, kde to žije”. Bizarné obchody, reštaurácie, zmenárne, tetovacie salóny, predajne šperkov. Trochu to pripomína balkánsky vidiek, trochu prosperujúcejšiu rómsku osadu, ale nevadí. Žijú ti ľudia, pracujú, konzumujú, kupujú, predávajú, stretávajú sa. A zdá sa, že im je pri tom dobre.”

NA OBCHODNÚ MI TU NIKTO FRFĽAŤ NEBUDE!!! :)) Balkánsky vidiek, rómska osada….hovadiny, Obchodná je najlepšia ulica v meste a hneď by som ju prekopírovala v nezmenenom stave do Helsínk, lebo tu niečo také nenormálne chýba. Obchodná je ulica, na ktorú som sa zvykla ísť prejsť, keď som nemala čo robiť. Takisto som tam išla vždy, keď som sa chcela niečoho najesť, ale nemala som peniaze a/alebo čas, tak som šla do jednej z početných malých putík…alebo do Slovak pubu na bryndzové halušky (sebatrýzeň, vol. 8856). Keď na Obchodnej otvorili Shtoora, môj povaľačský osud bol spečatený, začala som tam vysedávať takmer denne, piť hektolitre domáceho ľadového čaju a jesť vajcové, alebo bryndzové chleby. A Góvinda! Óóó, Góvinda, to je tiež miesto! Ak hľadáte naozajstnú indickú kuchyňu, nechoďte tam. Ak ale hľadáte sýte, chutné vegetariánske jedlo za dobrú cenu, odporúčam. :)

JK: “Život a s tým aj mesto sa mení. Tam, kde sa predávali koberce sú kancelárie, tam kde bola banka je prázdny kancelársky priestor na prenájom. Medzi Ružinovom a Palisádami je však niekoľko stálic, teda miest, ktoré pod rovnakým názvom, s rovnakou atmosférou slúžia rovnakého účelu “od nepamäti”. Zaujímavé je, že ide najmä o pohostinské zariadenia nižšej cenovaj kategórie.”

Šak a ne, šenky sú pilierom slovenského národa, obzvlášť ak tam čapujú pivo, Kofolu a majú tam negumové pagáče. :D

JK: “Zaujali ma aj vysokošpecializované obchodíky, ktoré som si počas mojej cesty všimol. Napríklad: predajňa tabakových listov, dovoz a predaj zeminy, alebo oprava hokejistických rukavíc. Na Obchodnej možno v jednej bráne stretnúť tieto prevádzky: Tatoo & Piercing, Kebab, Kultúrne centrum Cordóba, Špecialista na Bulharsko.”

Haha!!!! Tú bránu, presne viem, ktorú myslí! :D Ale o opravovni hokejistických rukavíc som fakt netušila….nabudúce musím po BA chodiť výhradne peši (čo aj budem, keďže bude teplo!!!)

JK: ” Z pohľadu pešiaka je Bratislava jednou takou verejnou pastvinou. Vytlčené cesty, zanedbané chodníky plné žuvačiek a psích hovien, škaredé “medzipriestory”. Len pár ulíc v samom centre upravených pre turistov. Neviem, prečo je to tak.”

Lebo máme drbnutú samosprávu, a buranov žijúcich v meste, ktorým je všetko jedno. Na druhej strane, aspoň to pôsobí, že tam niekto intenzívne žije….celkom to oceňujem z mojej rekonštruovanej, sterilne čistej helsinskej roviny. :D

JK: “Začala sa totiž jar. To je možno najdôležitejšie.”

Ja…ČO?! O_o

JK: “A ešte toto: Bratislavu mám radšej než ktorékoľvek iné mesto na svete.”

Ach Kuši, to sme dvaja! Ja z nej síce musím cca každé 2-3 mesiace miznúť niekam na výlet, keď ma omrzí vysedávania po kaviarňach a pozeranie sa na riťky pipiek v Eurovey klátiacich sa na striptérskych ihličkách á la juhoslávska fashion bloggerka 1984, ale Bratislava je najlepšia. Príde deň, že ma ale FAKT omrzí táto nekonečná zima, a prisťahujem sa spať – a kúpim si byt na 500 bytoch a budem s Kuči vysedávať na Duláku, haha! :D

A ešte aha, toto je tiež v Bratislave:

podhradie
Pfuj, sebatrýzeň dokonaná…..ideme ale o chvíľu s kamoškou a s našimi psami na výlet do Espoo k zamrznutému Baltskému moru, to by mi mohlo moje utrpenie trochu prehlušiť, lebo tieto fínske morské výhľady sú neuveriteľné. :) Ak mi Brezák požičia svoju zrkadlovku, ktorú vôbec neviem ovládať, tak vždy fotím len na automatickom režime, niečo tam pofotím! :)

Povedz niečo

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s