Ujo Makkara o Helsinkách

Ako som fčeráj spomínala, mala som v pláne vycapiť sem citát uja Klobásu Makkaru – Jula Satinského o Helsinkách…ale bez mäkčeňov a dĺžňov by to predsa nešlo! Takže až teraz.

Klik na zdroj.

Ujo Klobása, veľký cestovateľ, vo svojej božskej knihe s titulom “Moji milí Slováci – listy rodákom o nebezpečenstvách, ktoré im hrozia” (VESNA v. d., 1991, ISBN 80-85128-82-9) spomína Fínsko, Fínov a Helsinki viackrát, ale tento úryvok z Tridsiatehoštvrtého listu Slovákom o železnej košeli (s. 180) ma svojou ukrutnou pravdou pobavil asi najviac:

Milí moji Slováci,

kde bolo, tam bolo, kde sú, tam sú – sú jedny Helsinki. Nie je ich viac, sú len jedny, ale my Slováci sme takí grandi, že máme okrem jednotného, a množného čísla aj číslo pomnožné. Nosíme jedny gate, otvárame jedny dvere, striháme jednými nožnicami a cestujeme do jedných Helsínk. Občas sa idem z toho nášho pravopisu zblázniť.

A v tých ďalekých fínskych Helsinkách je na morskom brehu trh. Rovno pri mori je obrovské, kamennými dlaždicami vydláždené námestie a od rána sa tu čulo obchoduje. Stovky stánkov s južným ovocím, zeleninou, suvenírmi, kožuchmi, čiapkami, hydinou, bicyklami, opaskami, rybami, lustrami, hrncami, chlebom a hračkami ponúkajú tovar naozaj od výmyslu sveta. Rád som tam chodil už ráno, pozorovať, ako idú kšefty. Rozmýšľal som, kto tu robí poriadok, pretože všade bolo plno papierov, debničiek, prázdnych geletiek od morských potvor, tácní, špiny a odpadkov – no hrôza, ako to vyzeralo okolo obeda!

Raz som mal voľný deň a zostal som na brehu do popoludnia. Bolo trištvrte na dve, keď sa na okraji trhu zrazu zjavili buldozéry. Bolo ich veľa. Zoradili sa do hrozivej bojovej formácie a vrčali, nadskakovali zatiaľ na mieste, chovali sa ako tanky pred útokom.Všetko, čo malo na trhu nohy a stánok – dalo sa na útek. Obchodníci-trhovníci naskakovali do dodávkových áut, rýchlo balili zvyšky tovaru a mizli v uliciach prístavného mesta.

Úderom druhej hodiny popoludní buldozéry frontálne zaútočili. Mali pred sebou podberačky, do ktorých lapali prázdne debničky, papiere, odpadky, všetku špinu. Za buldozérmi hučali nákladné autá. Na ne buldozéry odpad naložili a o štvrť na tri popoludní (pozoroval som boj so špinou zhora od plošiny pri katedrále – trval naozaj pol hodinky) zostalo obrovské kamenné námestie pri mori prázdne a čisté. Víťazný boj sa končil útokom konvoja striekacích áut, ktoré dlažbu vyumývali dočista. Po trhu nezostalo ani stopy. Na slniečku sa vyhrievali mamičky s kočiarikmi, na morskom brehu sa zjavili stolčeky a stoličky kaviarničiek, ktoré sídlia na vyradených starobylých lodiach okolo námestia…idyla, čajka, čistota – pol fínskeho života.

Tak to tu chodí od vekov každý deň. Kto pred druhou nevyprázdni námestie, doslova pred buldozérmi neutečie – zničia ho, zmetú, a ešte platí aj pokutu! Ale k takým drastickým scénam tu nedochádza. Trhovci a trhovkyne sú vycvičení, disciplinovaní, zvyknutí. ZVYK JE ŽELEZNÁ KOŠEĽA.

Ďalej ujo Makkara pokračuje rozpravou o tom, že my Slováci by sme tiež mohli byť čistotnejší a poctivejší a tak…s čím teda asi budeme všetci súhlasiť, však? Ale myslím si, že sa to lepší, aspoň tu v Ružinove (odteraz sa na všetko budem pozerať z rigidne ružinovskej perspektívy!) máme celkom čisto, úpravne a fínsky zelenopekne. Až na jeden očúraný matrac odhodený pri vysypaných smeťákoch, ale aj také musí byť, aj potkany majú právo na domov!

Ešte k úryvku…podľa mňa je ujo Klobása opísuje trh na KAUPPATORI, kde som sa nejeden raz presúšala, slintajúc nad pečenými lososovými steakmi a jahodovými palacinkami… Nuž, a takto to tam vyzerá ešte pred zrovnaním buldozérmi:

kauppatori_pohlad

kauppatori_kioski

kauppatori_kioski3

kauppatori_kioski2

kauppatori_kioski4

Tieto fotky sú z “leta”, ktoré Fíni vychytali pred dvomi rokmi v júli…a teraz to nemajú o nič lepšie, v Helsinkách je +16C…oštara. Čisto tam ale je aj v tej kose, to je pravda! A Brezák odkazuje, že podľa jeho názoru neexistuje poslušnejší a disciplinovanejší národ ako Fíni, dokonca aj Rakušáci sú oproti Fínom revolučne naladené neposlušné hovadá, takže úryvok o Kauppatori je fínskym Fínom potvrdený ako pravda pravdúca. :D

Lepää rauhassa, ujo Makkara.

3 thoughts on “Ujo Makkara o Helsinkách

  1. Pekne to majú zorganizované. Aj tú našu Miletičku by sa takto zišlo každý deň spláchnuť. No nielen tú. Pri čítaní článku mi napadali aj iné miesta na Slovensku, kam by som poslala buldozéry…

  2. Ten trh vyzerá naozaj úchvatne. V zrovnaní s trhom, čo máme tu v našom malom meste (že meste, taká veľká dedina to je) na východe…dobre, vôbec nechápem, prečo som chcela porovnávať neporovnateľné. Každopádne, neviem si predstaviť, že by to u nás fungovalo ako vo Fínsku. Nedokážeme ani triediť odpad, nieto ešte udržiavať taký poriadok. Nato sme príliš lenivý národ o.O.

Povedz niečo

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s