Vo Fínsku je to tiež tak.

Dneska som si prečítala tento super blog od Petra Zorvana a musím s ním fakt asi vo všetkom súhlasiť.
Pre lenivých malý úryvok:

“Napriek všetkým štatistikám a štúdiám, Slovensko je oveľa slobodnejšia krajina ako ktorákoľvek západná krajina. Myslím, že je to práve preto, že sme „zaostalí”. Nie sme tak „tolerantní”, že sa vzdávame vlastného názoru v mene politickej korektnosti. Nemáme tak rozvinutú techniku, že nás vlády sledujú na každom kroku, nemáme také „pokrokové” zmýšľanie, že s radosťou prijímame regulácie „health & safety”, ktoré nám jak dementori z Harryho Pottera vysajú šťastie zo života. Toto si zaslúži krátke pozastavenie.

Zabudnite na poldeci. Maximum, čo vám tu pri silnom alkohole a likéroch nalejú, je 25 ml, pričom vám odmietnu „dvojité”. Ak ste príliš opitý, už si od nich viac v ten večer nevypijete a pošlú vás preč. Navyše alkohol je tu tak drahý, že to čo Slováci doma len tak popíjajú popri robote, by tu liali len na top udalosť roka. Napriek tomu Briti štatisticky konzumujú viac alkoholu ako Slováci, ibaže to majú oveľa zložitejšie. Ak sa chcete ísť prejsť do lesa, nenapadne vás tam medveď, ale slávna britská sociálka. Dieťa sa nesmie šplhať po stromoch, lebo by si mohlo ublížiť, a to je podľa „modernej” spoločnosti zločin. Ak si natrháte huby, zatknú vás za krádež. Skutočne, akákoľvek aktivita vás napadne, tam sú regulácie „health & safety”. Všetko je obmedzené, regulované, kontrolované. Všade máte centrá. Tamto je športové centrum, toto je oddychové centrum, hentam komunitné, tam sa učí, tu sa pracuje… všetko má svoje pravidlá, organizáciu. Všetko je tak perfektne usporiadané, až si po čase uvedomíte, ako neuveriteľne nudné to v skutočnosti je.”

Fínsko – DETTO. Až na pár detailov, ako napríklad, že tu máme jokamiehenoikeudet, takže si každý môže chodiť kam sa mu zachce, a naozaj zbieranie hríbov krádežov nebude. :) Ale aj samotní Fíni sa niekedy chytajú za hlavu, že čokoľvek, čo by mohlo byť v nejakom, aj najmenej pravdepodobnom prípade niečím riskantné, má príslušný obmedzujúci zákon/smernicu/nariadenie/odporúčanie…fakt, VŠETKO.

Na rozdelenie dlhých šurápaní malá skica jazera s ostrovčekom odo mňa.
Na rozdelenie dlhých šurápaní malá skica jazera s ostrovčekom odo mňa.

A niekedy to ani nemusí byť riskantné, ale len aktivita pri ktorej treba zapnúť sedlácky rozum a dopne vám čo a ako – ale západňárska myseľ si vraví “A ČO AK NIE?!”, takže niečo na to treba vymyslieť, ta ňe!

Takto sme posledne všetci v paneláku dostali od firmy spravujúcej nám bydlení farebne vytlačený A4 papier s textom, aby sme sa cez Vianoce správali ohľaduplne, dávali pozor na nočný kľud a nerobili hurhaj, a!!! aby sme masť z vianočnej šunky (taký veľký fáč mäsa, ktorá sa na Vianoce pomaly pečie a potom sa je so všeličím) nevylievali do výlevky, lebo sa upchá, ale aby sme to išli vyhodiť do odpadu.

A takisto nezabudli prihodiť dobrú radu, aby sme dávali pozor na sviečky a nenechávali ich horieť osamote (duhhh), aby sme sa uistili, že nám funguje požiarny alarm a tiež, aby sme po skončení Vianoc nehádzali vianočné stromčeky do koša, ale ku košu. Jo, a tiež aby sme si pamätali na pravidlá domového poriadku, aby sa nám tu všetkým spolu dobre žilo.

Si nerobím srandu!
Si nerobím srandu!

A potom ešte asi ako jemné popchnutie k slušnému, a ohľaduplnému správaniu dodali:

POKOJNÉ Vianoce a šťastný Nový Rok!
POKOJNÉ Vianoce a šťastný Nový Rok!

Strašne som sa rehotala, keď som to videla. Lebo prisámbohu – YOU DON’T SAY…??? Váááážne by som nemala nechávať tie sviečky horieť osamote? A nepchať stromček do koša…??

Slovák by to asi bral ako skoro až urážku, že si o ňom zjavne niekto myslí, že je tupé hovädo bez móresov, ale tuná je to normálne. Už sú tu ľudia aj tak strašne ohľaduplní, ale dostávajú ešte aj takéto papiere, aby boli ešte ohľaduplnejší. To je fajn, a na Slovensku by sa nám taká väčšia ohľaduplnosť všade aj fakt zišla, ale…aj tak mi je to smiešne. Smiešne v dobrom, nie v zlom – ale smiešne! :D

A tie centrá – centrá tu máme tiež, aj keď našťastie až tak prehnané ako v UK to tu nie je. Sú tu športové centrá, mládežnícke centrá, tanečné centrá, fitness centrá, dôchodcovské centrá, vzdelávacie centrá, …ale ľudia si robia veci aj po svojom a mimo centier, ak zrovna nie je -35C ehm.

Decká behajú po vonku tiež celkom bežne bez dozoru a nikto za to rodičov nezavrie, ale vďakafínskemubohu za to, že je tu úžasne bezpečne. Keby som mala decká, nechám ich tiež behať po vonku aj celý deň (aspoň bude doma kľud) a nič sa im najskôr nestane. Odreté kolená sa nerátajú!

Veru, tak je tu bezpečne, že plot máte len vtedy, ak máte psa. Inak netreba. A pochybujem, že tieto domy majú zamknuté vchodové dvere.
Veru, tak je tu bezpečne, že plot máte len vtedy, ak máte psa. Inak netreba. A pochybujem, že tieto domy majú zamknuté vchodové dvere.

No a ten alkohol? Ojojóóój!

Alkohol je tu najväčším nepriateľom (spolu s cigaretami), ale mysteriózne je Fínsko aj napriek (alebo podľa môjho názoru PRÁVE PRE) všetkým týmto opatreniam relatívne vysoko v rebríčku chľastania (aj keď štyri miesta za Slovenskom). Tuná si v PDFku WHO môžete nájsť podrobne rozpísané grafy a tabuľky o chľastaní v Európe, je tam aj Fínsko (odporúčam kuknúť sa vpravo dole na časť Alcohol Policy a budete radi, že ste radi :D).

V baroch sa tiež presne premeriava každá jednotka alkoholu, všade kontrolujú občaňáky a ak vás zrazu kamoška zavolá na oslavu narodenín a vy nič pre ňu nemáte, ale patrilo by sa vám aspoň dotiahnuť fľašu dobrého vína, tak buď ho hybaj do Alka (štátny monopolný obchod s trúnkami) alebo žiadne víno nebude. A bodka!

Peter ďalej píše o Anglicku:

“Možno trochu preháňam, ale toto je presne cesta, ktorou sa moderná spoločnosť vydáva. Vysoká životná úroveň tu znamená, že „každý” si môže dovoliť smartfón alebo tablet, aby na ňom virtuálne zabíjal čas, lebo vonku už pomaly nič nemôže robiť. Aj keď sa deje nejaká udalosť, vždy má v jednom momente minimálne polovica ľudí v skupine v rukách mobily, neustále, plný sústredenia, sa venujú nejakej „zmysluplnej” aktivite. Toto sa už pomaly začína diať aj na Slovensku a preto píšem tento článok.”

Jou, Fínsko…vo Fínsku to nie je také zlé (vole, to Anglicko asi nie je moc sranda), lebo ľudia tu žijú veľmi zdravo, behajú, bežkajú, turistia, bicyklujú.. na čerstvom vzduchu, ale FAKT tu má asi každý tablet, mobil, alebo najlepšie oboje. A v MHD je KAŽDÝ prilepený na svoj smartfón! Neviem, či je to preto, aby sa nenudil, alebo preto, aby okolo seba vytvoril auru nedostupnosti, ale lepenie sa na smartfón v MHD je tu asi národným športom.

Ale zase Fínsko je herná veľmoc, takže…

Hra NOBLE NUTLINGS od fínskych Boomlagoon. Klik.

…možno všetci testujú najnovšie hry, čo ja viem? :D

Takže toľko troška odo mňa zo severnej zeme. S Brezákom sme tiež vždy nadšení, keď prídeme na Slovensko a cítime tú SLOBODU vo vzduchu….je to super, fakt je to super. Brezák si našťastie nečíta noviny, takže nevie, že slobodu vo všetkom, vrátane nemorálneho okrádania a rôznych iných chujovín vyznáva hlavne naša politická špička…ale odhliadnuc (ak to ide?) od TAKEJTO slobody je tá obvyklá, každodenná sloboda veľmi príjemná.

Takže si to pekne vážme a užívajme, jo? ;) Lebo príde možno deň, kedy budeme dostávať aj na Slovensku papiere o tom, že na sviečky treba počas Vianoc dozerať, a to bude koniec srandy… ;)

Povedz niečo

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s