Záhada fínskeho dizajnu rozlúsknutá

Minule som sa tu zamýšľala nad tým, AKO TO, že v tejto krajine je tak špičkový dizajn a tak brutálne výkonný herný biznis v ktorom sa točia milióny Eur…keď je tu taká strašná nuda a usporiadanosť a poriadok.

Dokonca aj výtvarné vysoké školy tu vyzerajú nudne a usporiadane a poriadkumilovne – aha, toto je napr. slovutná* Aalto University, kampus v Espoo (aspoň to tvrdí Gúgeľ):

Fotku som udrbala cez Google Maps Panoramio wtf, takže nemám zdroj. Ups. :D
Fotku som udrbala cez Google Maps Panoramio wtf, takže nemám zdroj. Ups. :D

Ej bisťu, ešte aj trávu niekto povysával, ako v Rakúsku (až na tú jednu plechovicu a jeden papierik)!

* Brezák hovorí, že to tu funguje tak, že Aalto je len pre zahraničných študentov a potom pre domácich zúfalcov, ktorí sa nedostali na Kuvataideakateemia (Finnish Academy of Fine Arts), ale že sa to nahlas nehovorí….tak…tu to máte na plnú hubu ;D

No, ale viete PREČO sú tu ľudia takí tvoriví a vizuálne vymakaní…?
Empiricky potvrdzujem, že Z NUDY. Ako to? Čo to je zase za blbosť?!?! Zase trepeš!!!

Obráťme svoje hlávky spanilé k VEDE a pozrime sa na môj vysokomegaodborný graf ukazujúci tzv. Ištokovej krivku:

Ištokovej krivka, Ištok M., Ištok G. A---nen E., Journal of the Psychopathology of Finnish Boredom, Feb/March 2014, p. 56-61.
Ištokovej krivka tvorivej nudy a nudnej tvorivosti, Ištok M., Ištok G. Brezák B., Journal of the Psychopathology of Finnish Boredom, Feb/March 2014, p. 56-61.

Hodnota a nám udáva počiatočný stav novoprišelca do Fínska (alebo návrat po dlhšom čase), kedy je príjemne naladený, obdivuje fínsku dokonalosť, čistotu a usporiadanosť a ešte sa nenudí – chodí si pekne kupovať ruisleipät a siiderit do supermarketu, presúša sa okolo jazier, teší sa zo snehu a ani ho ešte nevytáča, že ak sa chce najesť vonku, môže si dať buď tuplajuustohampurilainen (dvojitý cheeseburger) v Mekáči, alebo odporný kebab v pouličnom stánku, lebo na nič iné nemá pravdepodobne peniaze. Krásne tu je! Juj, tie nekonečné lesy! Tie trblietavé jazerá! Tá dokonalá architektúra!!! Fínsko je DOKONALÉ, musím tu zostať a už nikdy sa odtiaľto nepohnúť!

Hodnota p1 udáva PLATEAU 1, čili prvé zakopŕcnutie sa o fínsku nudu. Stagnácia. Ništ sa nedeje. Koľko tuplajuustohampurilaiset môže človek týždenne zjesť…?! Idem do kina alebo čo. A do paže, 11€ za lístok, tak teda neviem či idem. Čumím na telku. Ale skvelá krajina toto, bože jak je tu rozvinuto! A ten fínsky dizajn!!! Úplne ma to inšpiruje, ale neviem k čomu, lebo som taká znudená, že sa mi nechce hýbať! Uvidím tento rok niekedy slnko?!

Hodnota b označuje stav blízky chronickej znudenosti, tzv. ťažkej nudóze (nudovej psychóze, ahem!), kedy začnete snívať o návrate domov, idealizovať si svoju domovinu (“Keď idem po Poštovej, aspoň tie dogabané pipky sú zábavné!”, “Ten Fico je chuj, ale aspoň bordel robí a nie je nuda!”) a všetko fínske sa vám sprotiví, lebo je to príliš dokonalé, sterilne vymakané, otravne pekné a všetko v rovnakých farebných odtieňoch (“KEBY TU TAK BOL ASPOŇ JEDEN HNUSNÝ, NEVKUSNÝ RUŽOVÝ BUNGALOV!”). Nechce sa vám hýbať. Nechce sa vám variť. Nechce sa vám byť o hlade. Nechce sa vám ísť do práce. Nechce sa vám byť doma. Je vám zle zo snehu. Fakt tá zima nikdy neskončí?! Zase sneží?! Mňa tu drbne. Ništ nemôžem, ništ sa mi nechce, ništ ma nenapadá….umriem tu na nudu!!!

P2 je posledné plateau pred VEĽKÝM TVORIVÝM TRESKOM Z NUDY a preto je aj najťažšie. Má všetky príznaky klinickej depresie, ale ňou nie je. Len sa tak strašne nudíte, že sa vám už ani žiť (vo Fínsku) nechce. Existenciálna kríza jak hovado. Od rána do večera snívate o vysedávaní v šenkoch a pajzloch niekde v zapadnutých uličkách slovenských miest a dedín. Oškvarkové pagáče nikdy neboli tak chutné ako v stave p2. Slovenské kroje sú vrchol dokonalosti a vy ľutujete, že tu nemáte nejaký vybíjaný opasok, aby ste tým drbnutým Fínom ukazáli, že ste!!! Slováčisko!!! a!!! preto!!! ste!!! viac!!! PERKELE!!! Nechce sa vám spať. Nechce sa vám vstať. V práci vás všetci vytáčajú svojou otravnou, mĺkvou fínskosťou. Nemôžete sa na nič sústrediť, a ak nebodaj pracujete v tvorivej profesii, ste v paži, lebo máte úplné vákuum v hlave. Že logo mám spraviť?! Čo…? …ako? …NAČO?! Načo vôbec existujem???? Toto je hnusná, lesnatá, nekultúrna, barbarská riť. Umriem tu. Už. Čoskoro. Cítim to!!!

…ale po tomto…ak to prežijete a neodletíte preč naváľať sa pagáčov a vykúpať sa v Kofole….príde BREJKTRÚ!

Óm. Klik na zdroj.
Óm. Klik na zdroj.

Bájny stav c, ktorý je zodpovedný za všetok fínsky dizajn a celú túto herno-veľmocenskú dokonalosť. C!!! C nie je len tak, c je ODOMKNUTIE NAJTVORIVEJŠÍCH ZÁKUTÍ VAŠEJ NUDOU ZOŠÚVERENEJ DUŠE. C je nirvána. C je nebo.

Ako poznáte, že ste dosiahli stav bájny stav c?

Jednoducho. Tak STRAŠNE sa nudíte, že proti tomu musíte začať bojovať, lebo fakt inak umriete. Váš pud sebazáchovy sa aktivuje a prikáže vám niečo si vymyslieť, aby ste sa buď naozaj nezbláznili, neupadli do naozajstnej depresie, alebo neodišli niekde do lesa ponúknuť sa rozzúreným losom.

A tak začnete kresliť.
Otvoríte si e-shop s kresbami a tak.
Začnete pracovať na nejakej appke (naša zábavka s Brezákom teraz).
Dáte sa na štrikovanie.
Vyšívanie je zrazu najcool a ani sa nenazdáte a vyšijete kópiu jedného z Gauginových diel.
Zmyslíte si naučiť sa vysoké umenie francúzskej kulinárie.
Začnete stružlikať slovenské hrady a zámky z fínskych smrekových polienok.
Splníte si tajný bifľošský sen a dáte sa na domáce štúdium pokročilej biochémie.
Ušijete si letné šaty na leto, ktoré nepríde.

S partičkou podobne znudených ľudí naokolo sa dáte dokopy a zrazu vzniknú Angry Birds (aj keď tie vymysleli Fíni a oni sú pravdepodobne na fínsku nudu imúnni tak, ako sú jedovaté hady imúnne na svoj vlastný jed).

Kreslíte si, kreslíte a zrazu, heň ho jaká stolička!

Eero Saarinen – Ring Chair

Stružlikáte si, stružlikáte a tralalalalala, Aarikka ovečka!

Klik.

Maľujete hovadiny na kus látky z Eurokangas (veľká sieť galantérií – veru, také tu máme, lebo znudené Fínky veľa šijú a štrikujú) a zrazu tě péééro, dyť to je Unikko!

ŠECI chceme Unikko, hlavne japonskí turisti (truestory.jpg). Klik!

Takto teda. Ak ste dosiahli bájny stav c (ako sa to podarilo nedávno mne!) čakajú vás blažené časy.

Stále sa budete vnútorne trochu nudiť, ale zároveň nebudete mať na tú nudu až tak veľa času, lebo budete mať plno práce so svojim vyšívaním Gaugina, stružlikaním Oravského hradu, kreslením dokonalých nábytkov a podobne. A bude vám celkom dobre a dokonca vás poteší čerstvý sneh 3. marca. Fínsko je zase fajn. Ištokovej krivka bola dokonaná, ste na jej spanilom konci. Hyvää!

Ste šťastný človek, ste v stave c. Opatrujte sa a užívajte si to.
A nech Fínsky boh nekonečnej nudy požehná vašu tvorbu i stanete sa druhou Maijou Isola. Äämön.

11 thoughts on “Záhada fínskeho dizajnu rozlúsknutá

  1. Mimi, toto by si mala poslat do nejakych nasich cestovatelskych magazinov (alebo do redakcie Psychologie) :D Perfektne!!! A navyse mas uplnu pravdu…>>

  2. Kde ty na toto chodíš? Pobavila si. Ištók G. je tvoj pes? Asi som to prečítala celé, no nikde som nevidela vysvetlenie. Moja rada: nauč sa štrikovať :-)

  3. ach krásne píšeš…
    aj kreslíš hezky, ale ja si radšej čítam…
    a ako sa prosím vyslovuje tuplajuustohampurilaiset? dá sa to vypovedať na jedno nadýchnutie? heh..

    1. Hahaa, díííík! :D Tuplajuustohampurilaiset je ešte celkom prijateľné slovo, ale čo takto joukkoliikenne? :D Alebo….savuporokeitto? Alebo virvoitusjuomatarjointin? :D

Povedz niečo

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s