Nie je všetko zlato, čo sa blyští…

…alebo dneska si čosi povieme o fínskom školstve! Nečakajte ale nič prudko erudované a citovateľné – toto bude kvalitou nevyrovnaný, tendenčný, subjektívny článok bez poriadneho researchu. Tak ako píšu v Pravde. :D

Takže, fínske školstvo!

Všimla som si, že je dobrým zvykom slovenských ministrov školstva onanovať nad predstavou, že slovenské školstvo bude ako fínske. Ujovia, onanujte si, ja len že – nie je to úplne ideálny nápad. Fínske školy nie sú zlé, ale nie sú ani vrchol dokonalosti. Akurát sú vraj dobré v tom, že učitelia sú tu vysoko zaplatení a vážení a keďže na pedagogiku je na prijímačkách sito jak blázen, učiteľmi sa stane fakt len výkvet spoločnosti.

Toto celé vedie k tomu, že malého Juha učí matiku učiteľ, ktorý vie učiť matiku a Seija má na dejepise dejepisárku, ktorá vie učiť dejepis…a podobné anomálie. O_o Nuž a cudzie jazyky sa tu na decká lepia od malička samé od seba, lebo všetky zahraničné programy sú tu s titulkami, takže či chcete alebo nie, tá (najčastejšie) angličtina a švédčina sa vám do ucha dostane.

Image
Voláka lukio vo Valkeakoski. Lukio je gymnázium, a tak ako na Slovensku, nedostane sa tam každý.

Typov škôl je tu viacero – prečítajte si u Majky o a , mne sa s tým nesce – ona okrem toho vie aj viac, lebo tu naozaj študuje. Ja len tak šurápam z toho, čo som si kde všimla a kde som čo od koho počula, ale to sme si už vyriešili, že toto je tendenčný článok nevalnej kvality, takže moving on. :D

Pozorujúc každý deň fínske puberťácke týpky a z času na čas rodinný život u Brezákových súrodencov, dospela som ku škandalóznej myšlienke, že keby sme nebodaj s Brezákom mali dieťa/deti (čo teda neviem, lebo môj materinský pud mi osciluje medzi 3 až 7% wtf a mierne stúpa len pri pohľade na ázijské decká a šteniatka?!), dala by som ho/ich do….ehm…RAKÚSKEJ školy.

O_o

Alebo (a toto je ešte škandalóznejšie!) do slovenskej, verejnej školy, nech si to odžere pekne. Ale rakúska ZŠ niekde v pohraničí, kde sa decká učia nemčinu a slovenčinu je nem zle. Vysvetlím hneď prečo.

V tejto krajine si nemôžete pomôcť, vyrastú z vás nekultúrni burani, pokiaľ nie ste na nejakej špeciálnej nemeckej škole, alebo britskom snobskom gympli, alebo… Ale ak ste malý Karri a chodíte do ZŠ vo svojej lesnatej diere malej obci, bude z vás buran. A to nemyslím taký ten obvyklý sedlácky buran, takých máme na Slovensku požehnane a je to ešte v pohode. Myslím na buranov iného, fínskeho, typu. :D

Tak napríklad – keďže od malého malička budete mať v jedálňach bufetové stoly, nenaučíte sa nikdy poriadne, ako používať príbor, na ktorej strane má byť servítka, prečo je nechutné drbať si na šniclu AJ horčicu a AJ dresing na Cézar šalát, a prečo by jedlo na tanieri malo byť nejako pekne usporiadané a nie nahádzané v jednej guči.

Alebo, vďaka fínskym zákonom (raz som na Facebooku v skupine Slovákov a Čechov vo Fínsku videla jedného týpka trefne toto okomentovať ako juvenilnú justíciu), budete VY DECKO najväčší pán, lebo opovážila by sa vám mama jednu streliť – môžu ju zavrieť predsa! Títo Malajzijčania vo Švédsku si to idú vyskúšať.

A takisto je veľmi nepravdepodobné, že sa niekedy vo svojom mladom živote dostanete do divadla. Dobré lístky vedia byť nechutne drahé, a tak môže taký výlet za kultúrou stáť štvorčlennú rodinu kľudne aj 200€.

ImageBURANSTVO…!!!

Na gymploch a ostaných SŠ potom študenti majú tanečné a rôzne gala dejchánky, ale čo sa stalo, už sa neodstane, semienok buranstva už bol zasiaty a už ho vykynožiti nejde. Óch, mením sa na Hviezdoslava!

Takže toto. Preto tie moje škandalózne myšlienky. Už stačí že tatko by bol osvietenejší fínsky buran a mamka zase slovenský typ burana bratislavského – mať takto dieťa vo Fínsku by bol už kliniec do rakvy akémukoľvek zvyšku kultúry, ktoré by prcek mohol mať zastrčené aspoň v jednej alele.

KITTSEE alebo čo, to je spôsob! Aspoň sa tam malý Richard Joonas (som si vymyslela práve meno, jou jou) naučí ako má používať príbor, že nie je normálne po sebe hádzať zvyšky jedla do koša s ostatnými zvyškami jedla a zasratými servítkami, lebo to kazí celý zážitok z jedla, a že chodiť do divadla a na vernisáže, kde rodičia dlabú pagáče a pijú tam nejaké víno divnej, ružovej farby je úplne normálne.

Tak. I prehovorila som a do práce idem. Choďte sa vy v kraji slovenskom zamýšľať medzičasom nad tým, že aj keď ste sedlák z Horného Prdelného, ste vlastne celkom kultúrny, lebo viete jesť príborom, a videli ste aspoň 1x Labutie jazero. Feels good, right? ;)

Povedz niečo

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s