Manželstvo

Som si tak dneska uvedomila, že som vydatá za Fínsko. :D

vydatazafinsko(Šaty BHLDN, prsteň, lodičky, sob, krajinná fotka, Saimaa tuleň, sauna.)

 Za Fínsko, nie za Fína, aj keď možno aj to raz bude, ktovie (spýtajte sa Brezáka, ja nemám info). :P Ale zatiaľ len ja a Fínsko a naše mierne kostrbaté manželstvo.

Spoznali sme sa v lete pred tuším tromi či štyrmi rokmi…preplavili sme sa s kamoškou z Tallinnu do Helsínk, kde nás vyzdvihol náš naozajstný fínsky Fín a AirBnb host Jarno a odtrepali sme sa spolu do Vantaa. Na úvod nám (vtedy ešte ani nie frajer) Fínsko ukázalo:

 • kompletne rozbitého fínskeho alkoholika, ktorý z busu na Rautatieasema nevyšiel, ale tak kolosálne VYPADOL, že mu vodič busu musel volať záchranku
 • šokujúco usporiadané tehličkaté domy
 • skoro žiadne bilboardy
 • strašne veľa briez
 • lososové všetko v potravinách
 • urbanizmus jak hovado, rozumej štvrte postavené tak, že sa v nich dá žiť O.o
 • fakt, že NAOZAJ sa dá kúpiť si tri veci na raňajky a dať za to 9€
 • divné dvere s divnými kľúčmi (Abloy, deti moje)

Neskôr toho bolo viac – drevené fínske domy ako z gýčovitých nordických pohľadníc, vysmiaty Rus chytajúci ryby vo riečke Vantaa (mám mega fotku od kamošky, musím vyhrabať!), úžasný park a prístav v Lahti, nepochopiteľná absencia čašníkov, výborné jahody v júli, fínskych sedlákov v teplákoch, monopolné Alko obchody, poněkud pravidelné, ale pekné centrum Helsínk, kde sme si nemohli nič kúpiť, dlhé, letné noci…

Začali sme s Fínskom randiť, ale mali sme vzťah na diaľku.

Tak som sa začala učiť fínsky na FiFUK, aby som môjmu frajerovi Fínsku (vtedy som ešte nemala frajera Fína, to až neskôr!) rozumela lepšie, lebo jeho angličtina bola na neuspokojivej úrovni, a slovenčinu sa nechcel učiť, lebo je ugrofínske hovado.

Keďže som grafická dizajnérka a nejaké (aj keď vtedy veľmi lame, ale kedy toto nie je lame?! FURT) portfólio som mala sfušované a chýbal mi frajer Fínsko a liezlo mi na nervy slovenské rodinkárčenie a známosti a otázky ľudí, že “čo je to to HND” a “prečo nemám VŠVU” (true story!), povedala som si, že by som náš diaľkový vzťah mohla premeniť na kohabitujúci* a prisťahovať sa teda k frajerovi (frajerovi Fínsku – aj keď som vtedy začínala mať frajera Fína, asi polroka som rozmýšľala, či je dobrý nápad bývať spolu :D) tým, že si nájdem job.

* v tejto krajine, ste buď single, vydatá/ženatý, rozvedený/á…alebo kohabitujúci pár prosím pekne, je to normálna kolonka na úradných tlačivách :D

Nuž i job som si našla, v Helsinkách. A tak sme s mojím frajerom Fínskom boli konečne spolu, a po 3 mesiacoch vybavovačiek som dostala trvalý pobyt a s Fínskom sme sa vlastne úradne vzali.

Gúgel mi toto daj na keywords NORDIC WEDDING. Ugh, hipsterparohy! :D
Gúgel mi toto daj na keywords NORDIC WEDDING. Odkedy som ale videla True Detective, nemôžem sa už pozerať na parohy tak ako predtým, že “úúú, hipsteri, úúú jelene”, odteraz je to YELLOW KING a CARCOSA. O.o

Teraz spolu žijeme už skoro dva roky, a aj keď si lezieme na nervy (hlavne v zime), ťaháme to spolu!

Fínsko je dobrý manžel inak – postará sa celkom (to tie jeho socialistické idey!), nevymýšľa divočiny (povedzme si úprimne, usadlý starší pán to je, ale sugar daddy zatiaľ až tak nie) a má rád prírodu, takže sa o ňu aj príkladne stará. Na druhej strane s ním ale srandy veľmi nie je, moc toho nenahovorí, a v zime má takú depku, že vždy zvažujem, že sa od neho na pár mesiacov oddelím, aby mohol sedieť v saune potme a piť Jallu. Vlastne sme sa s Fínskom dohodli, že na budúcu zimu medzi novembrom a marcom budeme aj s mojím Fínom niekde južnejšie, lebo nám nerobí dobre ťaživá, tmavá, zamrznutá, tichá depka môjho manžela.

Našťastie, Fínsko povedal, že mu to vôbec nevadí, že on vie, že mám všelijakých južanských milencov (akože len jedného mám a to Grécko, aj keď sme sa už asi päť rokov nevideli a strašne po sebe túžime) ale že mi ich toleruje. Kiitos teda, muž môj!

No takto teda. Manželstvo je vratká inštitúcia, takže bohvie, ako dlho nám to spolu s Fínskom vydrží, ale zatiaľ ťaháme. Našťastie nemá problém s mojou prelietavosťou, čo je výborné, lebo predsálen, stále s ním byť (hlavne keď tu dáva že -23C v marci, ako minulý rok) je celkom o nervy, on je taký vážny a poriadkumilovný…. O.o :D

Je naňho ale spoľahnutie, čo je fajn, a hlavne nenechá politikov kradnúť, prípadne ľudí voliť náckov, takže v hlave nemá nasrané to má celkom v poriadku. Za 11 dní letím s Brezákom od manžela na pár mesiacov k rodičovi Slovensku, ale potom sa na leto zase asi k manželovi vrátim, že mi chce ukázať fínske leto a jahody a kontinentálne horko (?!) v Severnej Karélii a podobne.

To neznie zle! Teším sa už teraz! :)

Že vraj svadba v Laponsku toto. No my sme sa s Fínskom brali v Helsinkách, takže čistý juh.
Že vraj svadba v Laponsku toto. No my sme sa s Fínskom brali v Helsinkách, takže čistý juh.

2 thoughts on “Manželstvo

 1. jej, to se to hezky četlo :) zdravím z Tuusula do Tampere…od svého slovenského manžela, který si přede mnou vzal manželku Finsko a provozuje tedy momentálně mnohoženství :)

  1. Hahaaa Vendula, ďakujem :) Slováčisko sa na Fínsko ulakomilo, hej? To je úroveň ozaj… Nuž ale čo už, Fínsko je také tiché a nekonfliktné väčšinou, to sa poddá :D

Povedz niečo

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s