Very Last Minute! expatská kríza

Sa mi stala nevídaná vec – mám expatskú krízu, ale opačnú – nie že sa mi nechce ísť zo Slovenska do Fínska, lebo “kto sa bude srať zas s varením, nikto sa so mnou nebude baviť a jediná zaujímavosť života bude sauna”, ale tentoraz sa mi nechce ísť z Fínska na Slovensko!

O.o

Pripisujem to každodennému čítaniu novín, a takýmto článkom, ktorý mi poslala nasratá kamoška. Ozaj sú tí Slováci takí primitívni, skorumpovaní, zakomplexovaní chuji, ako to z mojej severskej jaskyne vyzerá pri sledovaní médií?! Mala by som si zrušiť Piano (ale to mám na to, aby som si mohla čítať názory a komentáre, lebo viac-menej len to ma zaujíma) a asi si len pozerať idylické obrázky Liptova, a potom sa mi žiadna kríza neprihodí.

Jou, Liptov.
Jou, Liptov.

Och, dobre, lepší sa to pri pohľade na naše slovenské hory a lesy. Ešte si dám Tatry…

Lepšie...
Lepšie…

…a ešte nejakú nížinu, lebo idem na nížinu:

Cítim tú papriku až sem. Dubodiel, Planet Pali (klik).
Cítim tú papriku až sem. Dubodiel, Planet Pali (klik).

…a ešte aj nejaké obľúbené miesto by to chcelo:

Cvičná lúka, Koliba.
Cvičná lúka, Koliba.

Hmmm, trochu sa mi to zlepšilo. Ráno som si ale v snahe o liečbu pozerala knihu o Banskej Štiavnici (Brezákove soul city) od samotnej Ester Plickovej, a nič. Normálne, že NIČ. Obvykle by som si pozerala Trojičné námeste a začala slintať po Hroznovke (!) a bryndzových haluškách, ale teraz ma len napadlo, že je tam nejako veľa kostolov, a vôbec, Štiavnica whatever a zatvorila som knihu.

PERKELE!!

…môže mi toto niekto vysvetliť…?!

Teším sa na rodinu a kamošov a nový dom a teplo, to áno. Teším sa jak hovado. Aj na KC Dunaj, Nu Spirit Club a Bar, koktejl bar v Hoteli Pavla v Piešťanoch, na Pulitzer a Funki Punki a aj na nový Klub Dole. Teším sa aj na pagáče a Kofolu a sudové rosé víno a na csárdy v Maďarsku. Ale nejako ma neondí myšlienka že “óóó, domovina moja, dedovizeň!!!, Slovensko!”, pritom ešte ale pred dvoma mesiacmi som bola v stave, že keby mi sem niekto poslal kroj, tak v ňom budem chodiť všade a všetkým hovoriť, že je slovenský a Slovensko je záhrada gecemanská wtf.

Ešte si dám fotku…

Bobrovník, Liptov, (c) Zdenko Hliva, 2014 (super meno inak! ha!)
Bobrovník, Liptov, (c) Zdenko Hliva, 2014 (super meno inak! ha!)

Hmmmm….nič…..chce to nejaké OBYDLIA, ale podľa možnosti nie ružové bungalovy, lebo som z Fínska strašne vizuálno-architektonicky rozmaznaná*:

Neviem kto to fotil, ale kliknite a dostanete sa na krásny, veľký formát fotky. Mám to teraz ako liečivý wallpaper!
Neviem kto to fotil, ale kliknite a dostanete sa na krásny, veľký formát fotky. Mám to teraz ako liečivý wallpaper!

OCH!!! Toto už trochu pomohlo! Pripomína mi to Ducové a babkine jablone na roli a zakvitnuté divé čerešne na minikopaniciach na Lehote nad Piešťanmi (ja som asi najhoršia rodená Bratislavčanka na svete, keď mi expatskú krízu lieči zrovna Ducové, ale budiž :D).

* minule som Brezákovi hovorila, že fínske rivitalot (radové domy) sú podľa mňa vrchol dokonalosti domu a to najskvelejšie, čo sa kedy naprojektovalo v celom vesmíre, ale anyway, v tejto krajine som videla doteraz len DVA hnusné domy za celé skoro dva roky čo som tu O.o

Dobre, pozor, našla som správny smer liečby, idylické domčeky. Pokračujem…

Čičmany, fotka od Mareka Klemana (ujo, čo ten strašný font?!).
Čičmany, fotka od Mareka Klemana (ujo, čo ten strašný font?!).

Ech, ne ne, Čičmany ma nezajímajó, možno bude lepší nejaký vinohradnícky výjav:

Toto je vraj nad Pezinkom, ale zase tam nie sú domčeky.
Toto je vraj nad Pezinkom, ale zase tam nie sú domčeky.

Hmmmm…..nem zle, cítim z tej fotky slnko a karpatský vetrík a vidím tie odporné vinohradnícke mravce všade. Ale potom sa pozriem od nás tu v Tohloppi z okna a vidím náš fínsky les tatranského typu™ s čučoriedkami a s machom obrastenými balvanmi a som na pochybách, že ČO teda.

…ORAVA?!
Orava! :D

Mimochodom, vo fínčine “orava” znamená “veverička”. :)

Vraj že "hrebeňom Oravskej vrchoviny". Hmpf! KRÁSA!
Vraj že “hrebeňom Oravskej vrchoviny”. Hmpf! KRÁSA!

Orava, nem zle, len keby tam neboli všetci tak divoko katolícki. Odkedy som sa omylom dala do reči so susedkami z prízemia, z ktorých sa vykľuli drbnuté, americké misionárky, ktoré ani nemajú mená, lebo sú len SESTRA H____ a SESTRA N_____, je mi nevoľno z katolíckych ľudí. A na Orave sú veriaci asi všetci, resp. 90% sa k viere hlási, a to je DESIVÉ pre hriešnych neveriacich, ako ja. Takže nič, na Oravu len sa chodiť schladiť z bratislavského juhu! :D

No ale táto kríza. Už aby som bola priletená, lebo v nedeľu nás s Gimlim čaká dlhokánsky, cestovateľský deň a strašne sa mi doňho nechce. Busom na stanicu, vlakom do Helsínk, busom z Helsínk do Vantaa, potom prejsť 68859 kontrol a do lietadla, dúfať, že lietadlo nespadne, priletieť, vymotať sa z budapeštianskeho letiska a nájsť v tej hŕbe ľudí na Arrivals tatka, ktorý ma príde čakať. O.o A potom, 23. 4. si idem ešte dať 4h do Prahy po Brezáka, ale na to sa teším, lebo to bude sranda, a nikto ma nebude nútiť vyzuť sa a dať si dole bundu pred vstupom do vlaku. Eeeecccchhhh.

Sociálno-psychologický experiment je toto expatenie, a najlepšie je, že ho skúmam sama na sebe! Možno som už prešla tú časovú hranicu dokedy som sa cítila byť Slováčisko bryndzou krstený!!!, a nejako po tejto zime som už začala byť taká….bezkrajinná? Že doma je tu, aj tam. Tam aj tu. Všade aj nikde. V dokonale nádhernom, fínskom rivitalo so záhradkou by bolo doma! Doma je, kde je Gimli a Brezák a moja obľúbená, čučoriedková šálka a dobrý čaj. A doma je aj tam, kde je rodina a kamošky a kamoši – ale aj Brezákovu rodinu beriem už ako svoju rodinu (široká, slovanská duša!!! :D), takže doma je napríklad aj v Severnej Karélii.

Doma je aj tu aj tam!

2-poschodový rivitalo v Oulu. Fuj, sňah!
2-poschodový rivitalo v Oulu. Fuj, sňah!

Nádejám sa, že keď už budem priletená, táto náhla expatská kríza mi odíde. Že je to len cestovateľská nervozita, lebo mám ešte 4 dni, a mrte postíhať a preto tu radšej sedím, pijem čaj a blogujem. A nerada lietam, a s Gimlim letieť sama je oštara, ale budiž….čo ma nezabije, to ma posilní! :P Achjo! Idem si radšej poskladať najzimnejšie veci hore do skrine, lebo tie nebudem potrebovať. A ešte aj pracovati by sa zišlo!

…..

Expatujúci čitatelia, mávate takéto krízy? Či to len ja…? O.o Perkele!

Mmmmm, KC Dunaj! ^_^
Mmmmm, KC Dunaj! ^_^

7 thoughts on “Very Last Minute! expatská kríza

 1. Miska, to budu asi jehovistky, tie Tvoje misionarky (oni sa oslovuju tituluju sestry), tych na Orave az tak vela nebude :)

 2. Joj ja som bola sice len styri mesiace vo Finsku(Tornio), ale navrat bol mega tazky, hlavne ked ma chceli tuto v malebnom Martine zrazit asi styri auta lebo som bola zmagorena, ze vsak zastanu. A pomohlo mi pecenie cez skype, aby som sa tesila domov :D No tak Vianoce, a teraz ked citam co sa deje a te predvolebne fantasmagorie co boli a podobne. fuu, treba trosku vypadnut. ale uzi si doma :) vsak Kofola a vysedavanie po kaviarnach! :D

 3. Cauko, nahodou som na nete objavil tvoj blog a s manzelkou sme sa dobre pobavili. Sme cca mesiac vo Finsku v Uusikaupunki a este len spoznavame krasy krajiny. No tie tvoje pripomienky su fakt trefne. Ja nauceny popijat si vinko cez vikend tu zacinam vysychat. Uz len pohlad na ceny v Alke ma odradil.
  No co dali sme sa na vojnu musime bojovat. A popijat cider ak je v super akcii.
  Nech sa dari. Ozvi sa
  P&D

  1. Cauko Pavol a D! :) V Uusikaupunki som nikdy nebola, ake to tam je? Zaloz blog :)) S tym vinkom, to je hruza….v Alku inak ale maju par vybornych rakuskych a madarskych okolo 10e, niekedy sa plesni po vacku! Tokajske je ale od 20e do 40e, to nech si strcia… :D Drzte sa!! Nastastie ste sem dosli CEZ LETO a nie ako ja ze cez zimu, to je fakt boj vtedy…buducu zimu tu nebudem a nebudem :D

Povedz niečo

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s