Víkend v Ilmajoki

Žijem! Síce len temer-temer, lebo som stará a unavená dospelá osoba (neviem či je toto tou jeseňou, ale dneska sa cítim aspoň na 180 rokov), ale furt ešte som nažive. Nepísala som nič, lebo sa mi buď nechcelo, alebo som nestíhala…ale žeby som nemala o čom, na to sa celkom nemôžem vyhovárať, lebo sme – na naše fínske pomery – celkom spoločensky žili.

A okrem toho som dala rozhovor v Rádiu Expres, čo je vtipná irónia, lebo na Slovensku zrovna TOTO rádio nikdy nepočúvam a prelaďujem do piatich sekúnd (kým nezačnú hrať Desmod, alebo nejaký podobný skvost)… :D

Rozhovor si môžete prečítať TU! :)

Okej, koniec oznamovacieho okienka, ukážem vám radšej pár (Brezákových) fotiek z Ilmajoki v Etelä-Pohjanmaa.

—-

V Ilmajoki sme boli tuším pred dvomi týždňami, išli sme mrknúť Brezákovho kamoša Mattiho, ktorý nás pozval že ho máme dojsť kuknúť a vôbec.

Najvác víkend to bol, lebo aj Matti a aj jeho manželka Marjo (áno, áno, podivné fínske mená! tuná napr. ženské meno končiace sa na -o….no videl toto svet? :D Tuná slečna volala Marjo samozrejme celý víkend Marja – čo mimochodom znamená bobuľa!!! – , lebo ju ani vo sne nenapadlo, že by sa žena mohla volať Marjo. Un petit faux pas.) a ich dvaja malí synovia sú dosť nefínski Fíni, rozumej, vôbec nie tichí a uzavretí a už vôbec nie introvertní. Som sa do nich oboch zaľúbila, obzvlášť do Marjo. :D

Matti a Marjo bývajú v Ilmajoki (ktoré je rozťahané že až no) v takejto gýčovitej scenérii:

ilmajoki1

Pfúúúúúúú, tu sa ale jak venčilo… Ranné venčenia s Gimlim by som si rada zopakovala…a vlastne aj tie denné, a aj tie večerné :))

Tento región Etelä-Pohjanmaa je inak celkom haluz, lebo tu NIE SÚ jazerá. Proste nič. Schválne, nájdite si to na mape. Etelä-Pohjanmaa je ako také Poľsko alebo možno trochu aj Záhorie…polia, lesy, polia, lesy. Potom more, resp. táto ich bačorina, kerá má ledva asi 50m hĺbku a skôr je brakická ako slaná…ale no dobre, dobre, ešte aj to more je tu. Okamžite som sa tam cítila velice domácky, lebo no…trošku kapusty, a som jak v Stupave, nie? :D Ha!

Marjo ma inak vzala JAZDIŤ NA KONI v sobotu, čo bolo úplne mega, ale nemám z toho žiadne fotky, lebo som nechcela byť trapka a fotiť si všetko. :D Jazdila som (ak sa to tak dá nazvať, lebo som to dotiahla len po asi 3 kolečká v kluse, a ešte som aj z toho bola vyklepaná) na 14-ročnej kobyle fínskeho teplokrvníka Tonni, a bolo to ÚŽASNÉ. :)

Fínsky teplokrvník. Klik.
Fínsky teplokrvník. Klik.

Ak si viete predstaviť najväčší severský gýč, t. j. jazdu na koni v zapadajúcom slnku na vonkajšej jazdiarni…okolo polia a lesy na jemných kopčekoch, vo vetre sa chvejúce brezy…dievča klusajúce na svojom chlpatom shetlandskom poníkovi cez stromoradie vedúce ku na červeno natretým, dreveným budovám vidieckeho jazdeckého klubu…ou jééé, tak v takomto som sa ocitla. :)

Fínsko je najkrajšie, keď ste v ňom vytrepaný VONKU. (A najškaredšie, keď ste v ňom kdekoľvek v novembri :D)

Inak v Ilmajoki a v okolí majú fakt veľa koní, dokonca som videla aj jedného islandského koňa pasúceho sa na oplotenom pasienku!!!1!1 Toto je pre väčšinu normálnych ľudí niečo asi tak vzrušujúce, ako ísť na nákup do Lidlu, ale tuná autorka odvždy snívala o jazde na islandskom koni a o vlastnení islandského koňa….už vidieť ho bolo dušu povznášajúce :))

Islandské koníky na Islande :) AYR Photos, klik.

Nuž ale. Matti a Marjo nás vzali kuknúť starú usadlosť Vanha Loukamäki (kde údajne straší) a po prvýkrát v živote som sa ocitla vnútri savusauny, čili dymovej sauny (zvláštny fínsky vynález, ešte nevyskúšaný na vlastnej koži, ale keď sa mi zvýši sisu, možno dám aj savusaunu).

Takto to tam vyzeralo:

Hlavná budova usadlosti.
Hlavná budova usadlosti.

Slniečko svícilo…

ilmajoki2Inak, raz som niekde čítala, že Fíni odkukali tento červenodomčekatý štýl od Švédov. Či je to pravda netuším, ale červené domčeky sú tu všade, a dokonca v Kaleve (štvrť, kde chodím do pracovnej pivnice práce) je aj pár BYTOVIEK omietnutých v podobných odtieňoch, aké sa používajú na rodinné domy a chaty. GO BIG OR GO HOME :D

Oproti hlavnej časti usadlosti :)
Oproti hlavnej časti usadlosti :)

imajoki5

Súčasťou usadlosti je aj toto odporne pôsobiace jazero. Jazero pri Morii approves

ilmajoki6

A kúsok od jazera bola ďalšia budova s takýmto čarovne farmárskym (NEZNÁŠAM to slovo) interiérom:

ilmajoki7Vraj sa inak v tejto budove v lete niekedy konajú svadobné obrady! Nuž…my (Slováci) máme napr. Bojnice, Fíni majú napr. takéto. Tým nechcem povedať, že Fíni nemajú hrady, majú, ale na tomto je podľa mňa dobre vidieť ten kultúrny posun – svadobný obrad na Slovensku zvykne byť honosný, lebo nech! šeci! vidia!!!!, ale Fíni si vystačia aj s takouto – povedal by Slovák – šopou. Lebo…? Podľa mňa tu majú ľudia menšiu potrebu sa chvastať. V tomto ešte Slovač potrebuje tak tridsať rokov kapitalizmu, a snáď to aj na nás príde, že budeme otrávení z chvastania sa. ;)

Nuž, a totok je tá slávna savusauna:

Pohľad od vchodu.
Pohľad od vchodu.

savusauna2

Tieto kamene robia dym…ale presný systém savusaunenia nepoznám, takže ak ste zvedaví, gúglite, gúglite.

A tak. Inak sa nič moc nedeje, akurát budúci víkend ideme do Severnej Karélie kuknúť Brezákových rodičov (a sestru Päivi a brata Mikka), tak sa teším, a idem distribuovať darčeky valmistettu Slovakiassa. Mám špičkový lesný med od Apimedu (týmto na kolenách prosím Apimed o MEDOVINOVÝ SPONZORING, lebo tu na tomto temnom severe asi vyschnem bez ich medoviny!) pre Brezákovu mamu a babku, nejaké handmade maličkosti z keramiky a atď. Nabudúce by som mala dotiahnuť nejaký demižón Iršaia… :D

Ach jaj, howgh. Idem si víkendovať, počúvajúc Rádio Piešťany. Chce to nejakú masku na ksicht…mám kolagénovú, lebo ma postihla hrôza zo staroby (čítala som si ELLE, takže som briefly brainwashed), to bude vončo!

One thought on “Víkend v Ilmajoki

Povedz niečo

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s