Čas na hunajasimu, čas na Karéliu (Časť 1.)

Navštívili sme minule tuná v Tampere šenk pivnú reštauráciu a pivovar menom Plevna, a rozšírili sa nám nové (nielen pivné) obzory. Tá atmoška! Tie jedlá! Tie pivá! A vynález, ktorý si tam varia, chuťovo nebezpečne blízky medovine menom hunajasima.

Hunajasima v mojom pohári. Som úplne trápna, lebo som si objednala malú a ešte aj bez ľadu, čo je finančne nevýhodnejšie ako objednať si veľkú a ešte aj s ľadom, ktorý sa topí a sám od seba pridáva vodu do nápoja wtf.
Hunajasima v mojom pohári. Som úplne trápna, lebo som si objednala malú a ešte aj bez ľadu, čo je finančne nevýhodnejšie ako objednať si veľkú a ešte aj s ľadom, ktorý sa topí a sám od seba pridáva vodu do nápoja wtf.

Keď budete niekedy v Tampere, choďte do Plevny, a dajte si tam pivo Pils českého typu, a hunajasimu. A siideri, AKA cider. Jou jou. Ale majú tam všeličo, a jedlá vyzerajú skvele. Možno tam pôjdeme dneska, v rámci snahy o socializáciu, a keď sa buchnem po vačku (došla mi výplata, ahem), tak si dám lososový steak! Jeden som síce mala v sobotu, ale to je jedno, horná hranica jedenia lososov neexistuje. Amen.

V Plevne majú aj vlastné noviny, a okrem iného som sa v nich dočítala, že tam majú “České dni”a raz tam hral slovenský orchester. Závan domova! Ešte by som tam poprosila bryndzové halušky, a už budem úplne spoko. :D

Hunajasima, Plevnan Sanomat s pekným fontíkom a moje nechty s podivným lakom (GinaTricot 182 Turquoise Dust).
Hunajasima, Plevnan Sanomat s pekným logotypom a moje nechty s podivným lakom (GinaTricot 182 Turquoise Dust).

Minulý víkend Brezák požičal auto (červené VW Polo, ňuňuňuňu) a išli sme kuknúť Brezákovcov do Severnej Karélie. Úplne som sa tešila, lebo ich – a ten región – mám rada, je tam fajn, a aj keď moja fínčina je poněkud experimentálna, majú so mnou trpezlivosť :D

Cesta z Tampere mala tuším 360km, a išli sme trasou Tampere – Jyväskylä – Pieksämäki – Varkaus – Joensuu – Uimaharju. Ak budete niekedy cestovať z Pirkanmaa do Pohjois-Karjaly, urobte si prosím láskavosť a choďte trasou Tampere – Jyväskylä – Kuopio – Joensuu a NECHODŤE úsek Varkaus – Joensuu, lebo vás porazí. :D Nekonečná cesta, všade len stromy, stromy, stromy, autá, zákruty, žiadne odpočívadlá, žiadne pumpy, existenciálna úzkosť v strede lesa. Uffff.

Ale jednu výhodu táto trasa mala – išli sme cez región Keski-Suomi (Stredné Fínsko), do ktorého som sa zaľúbila, lebo sú tam KOPČEKY!!!! Ojojój!

Výhľad z pumpy a odpočívadla v Längelmäki. Óch!
Výhľad z pumpy a odpočívadla v Längelmäki. Óch!

Donútila som Brezáka, aby mi spravil turistickú fotku.

langelmaki1Inak, po tom, ako ma Brezák odfotil, ida cestú na pumpu (chcela som si kúpiť nejaké snacky), sa mi rozdrapila topánka. -_- Normálne sa mi oddrapila polovica podrážky od topánky, takže som si na pumpe rovno kúpila sekundové lepidlo, a topánku velice profesionálne zafixovala gumičkou na vlasy. :D Našťastie, Brezákova mama má skúsenosti s takýmito šmakmi, takže nelenila, zalepila mi topánku, zaťažila stoličkou, a teraz je všetko OK. :D

Ale Pohjois-Karjala. Takéto sú tam pohľady (a krajšie, hlavne v okolí jazera Pielinen, a v NP Koli):

Divočina!
Divočina!

karelia1Ešte sme chytili časť jesene s fenoménom ruuska, rozumej “dokonale sfarbené listy, gýčovité pohľady a výhľady, a nádherná príroda”, ktorý sa už napríklad v Laponsku skončil (tam už majú sňach!). No dobre, ale videla som sneh aj v Karélii, jednak popri cestách, a aj v záhrade Brezákovej sestry:

Pics or it didn't happen.
Pics or it didn’t happen.

Počas tohto víkendu som stihla všeličo, napríklad navštíviť bohovský obchodík v Uimaharju, kde majú VŠETKO…

Slniečko na hnoji wtf.
Slniečko na hnoji wtf.

…vrátane takýchto sexy čiapok z vlny:

Voloďa, podaj mi samohonku!
Voloďa, podaj mi samohonku!

Takisto som v Kontiolahti simulovala rodinný život :D

"Spratci!!! DNU! A ticho tam!!!" (ale nieee, v skutočnosti sú Konsta a Kerttu ňuňuňu, aj keď Konsta asi fičí na nejakom rádioaktívnom palive)
“Spratci!!! DNU! A ticho tam!!!” (ale nieee, v skutočnosti sú Konsta a Kerttu ňuňuňu, aj keď Konsta asi fičí na nejakom rádioaktívnom palive) :D Vyzerám ako matka, ktorá ide robiť poriadky ručne-stručne? :D (To by ma zavreli asi, tuná sú telesné tresty protizákonné)

Juj, táto záhrada…kochajte sa:

kontiolahti4
Šopa made by manžel Brezákovej sestry, ktorý vie postaviť asi aj diaľničný most.
Domček a ruuska.
Záhradný domček (tiež zmajstrovaný manželom Brezákovej sestry) a ruuska.
Gimliho kamoška Nenya.
Gimliho kamoška Nenya.
Pohľad na záhradu od terasy.
Pohľad na záhradu od terasy.
Susedovie záhrada a fóliovníček.
Susedovie záhrada a fóliovníček. Ľúbim tú drevenú šopu v pozadí, mohol by mi prosím niekto postaviť DOM v takom tvare???!!! A s taký drevom hlavne! Archsex.

Mimochodom, všimnite si existenciu toho PLOTA okolo záhrady. To je len kvôli Nenyi, aby nebehala kade-tade. Och, ploty. Ploty sú fajn (pokiaľ nie sú betónové a hnusné, viď CELÁ Čierna voda a podobné odporné satelity), a tu sú také vzácne! Tiež závan domova, aj keď trochu nižší a vkusnejší. :P

Dobre. Ešte mám pár fotiek z Outokumpu, kde študoval Brezák grafický dizajn, a doteraz je z toho m(i)esta traumatizovaný (právom, je to strašná riť), ale to nabudúce.

Teraz sme si zrovna objednali pizze, lebo varenie neprovozujeme, tak snáď budú dobré…a mňa nakopnú k nejakej dizajnovej aktivite, lebo som lenivá jak voš a ništ sa mi nesce. Urgh. :D

Ale neviem, asi sa už – po snáď 2,5 roku tu – konečne pofínčujem, lebo som teraz celkom spokojná. Je tu pekne, v práci so mnou normálne aj chaloši komunikujú (ešte aj šéf so mnou chodí na obedy!!! kokso, toľko socializácie wtf), listy briez sú žlté, vyrazila som za včerajšok 110€ v dvoch obchodoch (ahem…džíny a gaťky, ponožky, tričká…blabla…), kreslím si chujovinky, Gimli je milučký, vres na stole mi kvitne… Móže byť. :)

Ale aj tak sa už teším na návštevu BA! Home is where the bryndza is. A kopce. :)))

Povedz niečo

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s