Štipka perspektívy

Dneska som tak – ida cestú cez vianočne rozsvietené centrum Helsínk – rozmýšľala, že aké je na tomto Fínsku super, že tuná dole na juhu máme more a relatívne teplo a mestský ruch a vzruch a zimu na prd (tento rok zatiaľ nie je ŽIADNA) – a stačí odtrepať sa vyššie na sever, a človek sa môže presúšať v nekonečných lesoch, hladkať soby, driapať sa na tunturi, prípadne stratiť sa v tajge.

No lenže. Toto je strašne veľká krajina, takže nič nie je tak blízko, ako sa Slovákovi zdá. My proste nemáme v sebe tie vzdialenosti zažité, lebo Slovensko je miniatúrne. Ako asi? Kuknite si moju špecimapku:

ake-velke-je-finsko-diagram-blog
Cha! Až sa mi to nezdá, ale asi to bude pravda, lebo som použila vektorovú mapu Európy, ktorá nebola nijako zakrivená, všetky krajiny tam boli naplocho – a Slovensko sa do Fínska vmestilo 7x.

Trasa Žilina – Košice je ako ísť z Turku do Kotky alebo čo. A to nikto ani neberie akože “vážne cestovanie” – to by bol napríklad výlet Helsinki – Rovaniemi, alebo Vaasa – Kemi… FÍNSKO JE VEĽKÉ JAK SVIŇA! Všetko je teda ďaleko, vnútroštátne lety fungujú ako hodinky, a asi každý Fín a jeho sob a pes vlastnia nejaký karavan, lebo je takto pohodlnejšie (a lacnejšie) cestovať, keďže to anyway tak dlho trvá a vôbec.

Mne bolo dlho už tie dve hodky sedieť v buse a ísť z Helsínk do Tampere alebo naspäť :D Alebo na Slovensku, aby som sa vytrepala niekedy už konečne do Košíc, tak to nie, lebo to je ďaleko, ale tuná je to asi obdobná cesta, ako keď ideme za Brezákovou rodinou do Severnej Karélie, ktorá nie je ani len v polovici krajiny.

Kuknite sa na mapku hore, že kde asi je Joensuu...nič moc, že? :D
Porovnajte si s predchádzajúcou mapkou, že kde asi je Joensuu vzhľadom na celé Fínsko…nič moc, že? :D

Ak by sme nebodaj chceli ísť fakt že z juhu Fínska (Helsinki) na sever Fínska (Nuorgam), tak ďakujem pekne, idem sa modliť o svoje nervy, a bude to takáto štreka:

15h!
Skoro 16h, ďakujem pekne, idem asi lietadlom (do Ivala najbližšie, a odtiaľ busom).

Uffff. Môj pidislovenský mozoček týmto vzdialenostiam ani nerozumie celkom (ešte dobre, že nebývame v Rusku, to by bol už úplný fail :D), ale snažím sa, fakt sa snažím. :D Ale je to ťažké! Lebo keď Brezákovi vyčítam, že ako môže ísť rok nenavštíviť babku, tak to preto, lebo rozmýšľam v slovenských súvislostiach (“do Píščan kúsek!”), ale tuná je to asi 6 hodín cesty autom, ktoré nemáme. Prípadne 2-3 vlaky a jeden autobus. Ňuňuňuňu. No dajte si toto na víkend, len tak 12 hodín v aute, prípadne 4-6 vlakov a 2 busy. Tiež by som na to nemala často nervy.

Na porovnanie, túto štreku ideme pozajtra, a bude len o pár hodín dlhšia, ako keby sme išli z Helsínk do Nuorgamu – ale prejdeme šrégom cez 4 krajiny (cez ČR nepôjdeme, “len” cez Pobaltie a Poľsko), a nie cez krajinu jednu a tú istú…fínsku.

Näyttökuva 2014-12-16 kohteessa 18.09.03
Ten 10h let neviem kde zobrali, ale budiž. :P V skutočnosti je to 2,5h.

No, takže takéto asi je Fínsko veľké. STRAŠNE. A to ešte Fíni tvrdia, že Fínsko je malá krajina…. :D Sa ani nejdem o tom dohadovať, lebo all arguments are invalid. Haha!

One thought on “Štipka perspektívy

Povedz niečo

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s