10x najvác v Bratislave (ed. zima 2015)

Viete, co sú také tie virálne hovadiny, že “15 psov, ktorí s tešia zo života” a “25 ceckov, na keré sa musíte kuknúť”, a neviemčo…no….tak sa pridávam, ale ani nie tak, že chcem vyrobiť ťažký virál, ale aby som si v mojej zmätenej expatskej hlave trochu zrovnala binec.

Lebo, šak dobre sa tu žije! Ale ešte stále som netypicky taká….že neviem? Helsinki?! Bratislava?! Sa to ešte nepoddalo. -_- :P Ale pri takomto binci je vhodné si spraviť nejaký zoznam (ja milujem zoznamy, och), takže dnes si spravím zoznam toho, čo je v BA popiči :)


1. KAVIARNE
Včera som bola s kamoškou U Kubistu konečne, a bola som z toho větvi. Teplý pohánkový šalát, chryzantémový čaj (ktorý som naposledy pila v Malajzii, a ešte raz taký sáčkový, keď som si ho zakúpila v ázijskom obchode v Helsinkách), nejaký supermegamňam teplý drink s hipsterskou Bentiannou a všeličo iné, čo som nestihla včera ochutnať (mať len jeden žalúdok je inak dosť oštara! Poprosím aspoň tri.).

Keď kliknete na foto, šupne vás to na blog Na tanieri, kde si môžete kuknúť viac fotiek.
Keď kliknete na foto, šupne vás to na blog Na tanieri, kde si môžete kuknúť viac fotiek.

Ešte predtým počas týždňa som zase bola v Káva.Čaj či ako sa to volalo….pri tuneli, tam ako je Dielo. No mrte!!! Výborné rosé, skvelý výhľad von a dala som si (lebo som úplne že štíhla laň) hriešny gaštanový cheesecake. Mali aj nejaké raw koláčiky, ale to nezvládam ešte, to až keď si kúpim vosk na fúzy.

Vôbec, s tými kaviarňami nám to tu ide, ako prevádzkovateľom, tak aj povaľačom. Móže byť, anytime. :)

2. CESTA PO MOSTE SNP BUSOM
Ten most, to je podľa mňa najdemokratickejšie miesto v tomto meste. :D Či má človek Hummera alebo Daciu, vidí rovnaký výhľad – Hrad, Dunaj, Staré mesto a vzadu Kolibu. No k sežrání! Velice rada sa na tento výhľad pozerám vždy keď idem 91 do mesta :)

3. MALÉ KARPATY
Moc som v nich teda nebola, ale to vedomie, že tu je obohacujúce. Hory a lesy, to je vončo! :)

Som našla na Wikipédii. Listnaté lesy, ach!
Som našla na Wikipédii. Listnaté lesy, ach!

Keby som bola bohatá, a mohla by som si ísť teraz kúpiť byt, tak môj vkus je zásadne karpatský – išla by som spať na Kramáre, prípadne do Lamača, do Rače (tak hore, pod vinicami), alebo do Záhorskej Bystrice. Kde je les, tam je dobre! A ak je les na kopci, tak to už dovidenia, to je perfektné… :) (Iróniou je, že teraz v Helsinkách bývame v poněkud nezalesnenej časti, ale aspoň je tam more. A do NP Nuuksio to nie je ďaleko…a nakoniec, aj v Espoo majú celkom lesy, a to je len cez most.)

Nuž, ale aj toto Čunovo, kde bývam teraz, je fajn (aj lesy tu máme, s divokými kosatcami!), takže sa nesťažujem, obzvlášť v lete nie, ked idem bajkom na jazero :)) Takto v zime je to dosť bleuurgghhhh, ale to je asi všade. Asi okrem nejakého Oahu…ale tam ani zimu nemajú, takže ništ.

4. RIVER PARK DANCE SCHOOL
Toto je čistá haluz, že som si tak obľúbila zrovna toto miesto (kde sa teda nehodím, lebo tam chodia dokonalé cice, a ja som také hebedo zrazu), ale RDS je fakt super! :) Krásna lokalita pri Dunaji, krásne priestory, online booking lekcií, otvorené hodiny hocičoho (aj keď ja som sa zatiaľ odvážila ísť tam len na jógu a na Port de Bras) a je to blízko, čili si zvyknem dať prechádzku popri rieke spod mosta. :)

Keby bolo takéto RDS v Helsinkách, tak asi zaplačem od radosti, hlavne ak by sa udržali ceny… :P Všeličo v tých Helsinkách máme, ale takéto nič. You gain some, you lose some…ale vždy, keď som v BA, vytrepem sa do RDS na nejaký pohyb (ako minule, čo bolo traumatizujúce, haha).

5. DUNAJ
Brezák vie, k Dunaju mám silný emocionálny vzťah :D Keď boli minulý rok záplavy, nútila som ho asi každý deň chodiť sa na tú divočinu pozerať….v lete som sa v Dunaji kúpala…a už dlho-predlho do Auparku chodím cez most. Prípadne z Auparku do mesta. MHD je hovadina, cez Dunaj treba pekne prejsť!

Danielke som ukradla, resp. neukradla, lebo toto je cez link. Kuknite sa na jej fotoblog Na krásnom modrom Dunaji, dobrý je :))

Inak všeobecne mám rada vodu, takže aj Baltské more je super, ale neodvažujem sa tvrdiť, či je lepšie, alebo horšie ako Dunaj, lebo je proste…iné (farbu majú ale skoro rovnako nevábnu). Ale Dunaj, ach! :)

7. BLÍZKOSŤ HRANÍC
Rakúsko za rohom, Maďarsko za rohom…! Vo Fínsku je za (baltským) rohom akurát Estónsko. Rusko je tiež relatívne blízko, ale bez víz sa tam nedá. Švédsko a Poľsko sú od ruky, Nórsko už úplne…. Ale tu, v našej pidikrajine, je všetko blízko :) Keby bola nejaká vojna, asi by som sa necítila zrovna bezpečne (to už lepšie Fínsko, nejaké laponské pláne má celý svet na háku, nič tam nie je, len soby a hríby), ale v časoch mieru je to perfiš.

8. BRATISLAVSKÝ BINEC
Hmmm, no je otázne, či je toto dobre, alebo zle, ale mne sa to celkom páči, obzvlášť po sterilne čistom, a dokonale fungujúcom Fínsku. Teda, niektoré veci by sa tu ozaj mohli zlepšiť…. Ale vo všeobecnosti mám bratislavský binec rada, dodáva životu šťavu :D

9. TEPLO
Toto je geografická fičúra pochopiteľne, ale FAKT ma teší, že je tu teplo. :D Máme s Brezákom takú ideu, že teraz budeme ale fakt že furt vo Fínsku a prídeme sem až po lete, niekedy v októbri (na kačice! vinobranie! lokše!), ale je mi úplne jasné, že ja to nezvládnem, a priletím sem nejako v máji aspoň na 1-2 týždne, lebo….jar. Teplo. Jar. Kvety. Jar. JAR!! A to slnko :)

Krásne slivkové kvecinky! Klik na zdroj :)

10. BYLINKOVÉ ČAJE V POTRAVINÁCH
Strašná sprostosť, ja viem, ale fakt si hrozne užívam, že si tu môžem kúpiť bylinkové čaje, lebo vo Fínsku je toto jak u debilov ešte. Pomaličky sa to tam rozbieha, ale zatiaľ nič moc. V hipisáckom eko-obchode Ruohonjuuri majú bylinkové čaje, ale tam chodím na nákupy, len keď mám nekonečnú túžbu dať za krabičku čaju 6€, čo zase až tak často nie je, žejo :D V Lidli majú pár shitných čajov z byliniek, a potom v Stockmanne je celkom fajn výber, ale zase, megadrahé sú.

Ale u nás, tu? VŠETKO VŠADE!!! :) Minule som dokonca našla púpavovo-bazový čaj, je úžasný, chutí skvele, vonia perfektne… Ach. Móže byť totok.


No dobre. Už som sa mrte motivovala, idem si tu tie posledné 2-3 týždne užiť, alebo čo. :D

4 thoughts on “10x najvác v Bratislave (ed. zima 2015)

 1. pocuvaj hentie veci ma vobec nevzrusuju, ale to co mate v tom finsku ze ti take chyba? lebo v berline mam secko, este aj binec :D a kedze toto je hopsterska mekka tak aj pampeliskove vino si mozes dat s nejakym mrkvovo-pastinakovym kolacikom, ci co to oni jedia…ja som tradicionalista a dam si slahackovy s jahodami :D

 2. Normálne to nie som schopná ani dočítať do konca, ale urobím to okamžite, len čo ti tu čosi napíšem.
  Tak po prvé: Ďakujem krásne, že si použila moju fotku a urobila mi reklamu. Vieš, že som ti chcela písať tak či tak, už po prvom, druhom či treťom bode?
  1. Ten dom mám tiež v archíve fotiek, ale z iného pohľadu. To, že je tam nejaká krčma, či čo to je, som si vôbec nevšimla. Mňa zaujal stavebne a potom tým, čo je nad jeho vchodom z Grösslingovej ulice. Na tému kaviarne, čajovne a iné predajne občerstvenia a reštauračného stravovania sa nechytám, lebo nikde nechodím.
  2. Súhlasím. Z Petržalky do mesta je to krásny výhľad, o niečo menej pekný cestou späť :-(
  3. No a tu som ti chcela vytknúť, že robíš reklamu wikipedii, pričom na mojom Farebnom svete je AŽ 7! príspevkov s tagom Bratislavský lesopark (to som ešte netušila, že o kúsok nižšie sa dopracujem k fotke z iného môjho blogu :-)
  4. RDS si myslela toto? https://fotografiedb.wordpress.com/2014/08/24/aj-takto-budem-spominat-na-vcerajsiu-sobotu/img_4554-2/
  Raz som sa tam nachomýtla náhodou.
  5. Ešte raz díky! Cez bratislavské mosty mám nachodené kilometre. Poznám jednu dámu, rodenú Bratislavčanku, ktorá sa hrdí tým, že ešte nikdy neprešla peši po Moste SNP :-( a po Apolle samozrejme tiež, vlastne iba po tom, ktorý už neexistuje. Ja som prešla všetky bratislavské mosty peši aj na bicykli. Takže znovu s tebou súhlasím.
  6. Šestka dostala nohy?
  7. Vybehni si na trojmedzie. Z Čunova to nemáš ďaleko ani peši. Ale lepšie je tam ísť v lete.
  8. No mne sa ten bratislavský neporiadok veľmi nepáči. Hlavne keď idem v lete po Starom meste a zrak mi padne na špinavú dlažbu ulíc, to je hnus. Ozaj, aj fínski muži odpľúvajú na ulici?
  9. Ani ja by som nevydržala až do jesene.
  10. Už by som vedela, s čím by som vo Fínsku podnikala :-)

 3. Ešte niečo som ti chcela, zabudla som, hoci som ti to možno mala napísať až potom, keď budeš vo Fínsku. Nechceš sa blogersky spriateliť s týmto blogom? http://gbkoru.blogspot.sk/ Jeho majiteľka žije v oblasti Helsínk – Espoo alebo Esbo. Napadlo mi to vtedy, keď si písala o tých horách.

 4. Som tu znova, aj keď reakcie na moje písačky žiadne :-( Bola som upozornená, že tá moja fotka z blogu nie je cez link, ako sa v texte píše. Tak som sa na to pozrela ešte raz, skúšala som kliknúť aj na fotku, či náhodou nie je link schovaný vo fotke, ale nie je. Asi ti nemusím vysvetľovať, čo je link. Len v tomto texte ich máš hneď niekoľko.

Povedz niečo

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s