Piatok, vínny deň

Išli sme s Brezákom pred chvíľou z obedu (je tu reštika, kde varia stredomorské veci, takže TZATZIKI a HROZNOVÉ LISTY a ŠOPSKÝ ŠALÁT, ách..!) a Brezák zrazu na mňa: “Vieš, aký je dnes deň…? Vínny deň!!!”

:D

Táto jeho vínna hobby, prisámbohu, že neviem prečo ju musí provozovať zrovna vo Fínsku (kde 1,2dl vína v reštaurácii zvykne stáť okolo 6,90€), ale dobre. Šak zas dám si pohár, keď mi nalejó.

Júj. Klik na zdroj fotky.
Júj. Klik na zdroj fotky.

Pravdupovediac, venovať sa takejto brezákovskej vínnej hobby vo Fínsku, je celkom komplikované a drahé, lebo keďže Big Brother fínsky štát nevyhnutne považuje svoje obyvateľstvo za alkoholikov, je tu prohibícia, a víno kúpite len a výhradne v Alku (štátny monopol na predaj alkeholu). Alebo ešte v reštauráciách a atď., ale samozrejme s maržou tri milióny percent.

Víno je tu luxus!

A NIKDE, ale naozaj NIKDE tu nenájdete sudové víno (a ani tankové pivo, keď už ide o to). Z tohoto som poněkud znechutená, asi takto nejako:

Pppfffttthhhhtttt. Túto fotku som nazvala ANTISELFIE. :D
Pppfffttthhhhtttt. (Túto fotku som nazvala ANTISELFIE. :D)

Našťastie majú ale aspoň v Alku fakt dobrý výber vín, a keďže ja som nacionalistické hovado, kupujem väčšinou vína zo strednej Európy. Napríklad z Rakúska (dokonca aj z Niederösterreichu tu majú, čoby kameňom dohodil na rozjebané Kamenné námestie), Maďarska, Slovenska (predávajú tu JEDNO slovenské víno, a je vynikajúce), prípadne z Tyrolska ako minule. Alebo ešte z Grécka, a z Bulharska.

Nový Zéland, Kaliforniu, Izrael a neviemčo si nechajte, to nescem! Kto by už chlontal víno, keré preletelo sto hodín cesty, pffft.

Minule som ale zistila, že Fíni vyrábajú ríbezlák, takže ho mienim skúsiť, že čo to bude za srandu. Mám dôvodné obavy, že bude presladený jak fras, lebo aj fínske glögi sú extrémne sladké (rada pre prisťahovalcov – kupujte si NEMECKÝ glögi, jeden tu vždy okolo Vianoc dovážajú), ale nezistím to, pokiaľ ho neochutnám. Možno dnes je ten deň.

Keď už sme pri tom alkehole, naskytlo sa mi dnes v kuchyni takieto mileňje zátišie:

gimli-slivovica-mimivofinskublogAhem. Čo dodať k tomuto? :D …ništ. Ale slivovica sa minula, a z veľkej časti za to môže Brezák! (Tá Demänovka, ktorá drží Gimliho okenný koberček je prázdna už dávno, ale samozrejme že akceptujeme nové zásielky v neobmedzenom množstve.)


A aby toto neboli len také reči, tuná je pár rád pre nákupy v Alku, a pre nákupy alkeholu všeobecne:

 • z piva KOFF bolí hlava (Aspoň Brezáka, ale strašne. O sebe neviem, lebo to nepijem), ale je lacné a dostať ho aj v potravinách
 • vína od 10€ sú vo všeobecnosti pitné
 • tie vína, ktorých je v poličke málo považujú alkáči (nakupujúci v Alku, huehue) za dobré, takže ak nechcete byť hipsteri a brať si špeci veci, asi je to dobrý tip pre bezpečný výber
 • POZOR! Alko je v nedeľu zatvorené, lebo tento slobodu obmedzujúci štát si myslí, že v nedeľu poslušný občan nepije, lebo v pondelok musí ísť do práce, hrdlačiť a platiť dane!
 • ružové vína sú tu neviem prečo ODPORNÉ – možno že tie rakúske budú ešte fajn, ale inak neodporúčam na to míňať lóve, sú také…vyprchané nejaké..
 • burčák tu nikto nepozná a neexistuje tu
 • pokiaľ si v šenku nedáte nejaký Plzeň/Budvar/Lapin Kultu/…, pravdepodobne nebudete mať na pive žiadnu penu, aj keď sa tie nepenové pivá tvária ako ležiaky, ktoré by mali mať penu jak blázen
 • koktejly sú tu vo všeobecne drahé a nevalnej kvality – bezpečnou voľbou sú veci á la Gin&Tonic
 • Brezák tvrdí, že toto je najlepšie fínske pivo:

  Ešte existuje aj LUOMU, t. j. ekobiorawpaleoveganvitarianwtf verzia, tá je vraj tiež výborná. Klik na zdroj.
  Ešte existuje aj LUOMU, t. j. ekobiorawpaleoveganvitarianwtf verzia, tá je vraj tiež výborná. Klik na zdroj.
 • ak máte v reštikách talonviini,označuje to rozlievané vína – všetky ostatné sú kupované po celých fľašiach (s tou miliónpercentnou maržou)
 • nikto tu nepije vínny strik, nikdy a nikde

Tak. Veselé, daňami zaťažené chlontanie! ;)

4 thoughts on “Piatok, vínny deň

 1. Bola som veľmi zvedavá, ktoré slovenské víno bude schované pod odkazom. Potešilo ma, lebo tie vína z belanských svahov som dlhé roky popíjala. Svokor robil dobré víno.

 2. omg, smutna krajina. coraz viac naberam dojem ze finsko ani za nic, leda pozret na tyzden na dovolenku :D
  V nemecku sa smie aj pit na verejnosti, v MHD je to zakazane ale v berline na to vsetci jebu.

Povedz niečo

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s